Отглеждане на разсад

Отглеждането на разсадите се извършва като се спазват няколко правила,които ще осигурят здрави, устойчиви и плодородни растения.

Преди да започнете каквото и да било с отглеждането на разсади се запознайте  с видовете сортове на избраните от вас растения, как трябва да посеете семената им и в какви условия да ги отглеждате.

Преди да започнете да засаждате разсади е необходимо да предвидите подходящи съдове, в които да положите семената. Обикновено това са малки пластмасови кофички или тарелки от стериопор с множество гнезда.

Необходими са ви и няколко инструмента:

  • Малка дъсчица за утъпкване на почвата
  • Маркер за редова сеитба
  • Ръчен пулверизатор за овлажняване на торопочвената смес
  • Подготовка на съда

Дренирането на съда се извършва, за да се изтича излишната вода при поливането и да се създадат условия за проникване на въздух в торопочвената смес. Това подпомага развитието на корените. Дренажът се извършва като се поставят на дъното на съда камъчета или парчета от счупени глинени саксии, които се покриват с пласт едрозърнест пясък.

Подберете торопочвена смес, която да е подходяща за вашите растения. На пазара се предлагат множество разновидности с различно съдържание на витемини и микроелементи. Ако решите да използвате необогатена почва, задължително трябва да я смесите с торови добавки. Такива могат да бъдат химически изработени смески или чист биохумус, като ги добавите в правилното отношение спрямо изискванията на съответното растение.

Нанесете почвената смес в съдовете върху дренажния пласт. Разстелете я равномерно във всички гнезда и утъпкайте с дъсчицата. Утъкването е едно от най-важните дейности, които трябва да извършети, за да създадете твърдо легло на семената. По този начин те ще бъдат поставени на еднаква дълбочина и съответно ще поникнат равномерно.

За да засеете семената ще ви трябва търпение и отговорност. В никакъв случай не разпръсвайте семената над съда, а ги поставяйте едно по едно във всяко контейнерче. Когато засадите две или повече семена на едно място, рискувате да отгледате слаб и не добре развит разсад. Растенията си пречат едно на друго и не им достига вода, хранителни вещества и си правят сянка едно на друго. Внимавайте обаче и да не ги разредите много. Те се пазят взаимно, когато са на оптимално разстояние. Запознайте се какви са изискванията за разстоянията на вашите разсади.

Засяване в редове е по-правилният начин. С маркир направете редове. Ако не притежавате такъв, очертайте редове с пръчица. Редовете трябва да бъдат с разстояние между тях от 3-4 см. Когато спазите това междуредово разстояние, дори растенията да са по-нагъсто в реда, те няма да си пречат. Освен това почвената повърхност ще се засушава по-бързо и няма опасност да се развиват вредни гъбички.

След като положите семената, трябва да ги покриете с много тънък пласт от торопочвената смес. След това внимателно и нежно полейте. Използвайте ръчен пулверизатор за тази цел. Ако поливате с лейка, рискувате да изроните семената и да ги разбъркате.

Ако поддържате температура около 16-18 градуса, на семената ще са им необходими няколко дни, за да пинекнат. Докато това се случи, покривайте почвата с хартия, за да запазите влажността й. Когато видите първите зеленини, осигурете качествено осветление на растенията, за да могат младите поници да се развиват с къси и здрави стебла. През деня поддържайте около 18-20 градуса температура, но не повече, а нощем. Около 12 градуса.

След около 2 до 3 седмици трябва да се покажат първите същински листа, растенията да имат късо и здраво стебло и силна коренова система. Подхранване може да приложите само, ако растенията не се развиват достатъчно добре и жълтеят.

При появата на две същински листа, разсадите трябва да се пикират. Това се прави в друг съд, с разсояния между растенията около 6-8 см, най-добре в индивидуални саксии. Така ще им бъде осигурено повече пространство и съответно повече почва с повече хранителни вещества.

За пикирането саксията се напълва с торопочвена смес. Хубаво е в нея също да се направи дренаж. В средата на саксията се прави дупчица, в коята се поставят разсадите заедно с почвата от предишното им място. Внимателно се борави с корените им, за да не се пречупят при пренасянето. След като се пикират разсадите, се уплътнява почвата около корените им и се полива отново нежно.

На пикираните разсади също трябва да се осигури подходяща температура, влажност и осветление. Когато навън се затопли времето, растенията могат да се положат в градинат на постоянните им места.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]